بسم الله الرحمن الرحيم            هست کليد در گنج حکيم

جهل مدرنیته<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

قبلا از خرافات جاهلیت گفتم. اما حالا می خواهم از تأثیر آن در دنیای مدرن امروز حرف بزنم.

مردم جاهلی، علاوه بر عقاید خرافی که ذکر شد، رسوم زننده ای هم داشتند که واقعا شرم آور بود. به عنوان مثال، در هنگام زیارت خانه خدا و طواف کعبه ، حتی زنان کاملا برهنه و عریان ظاهر می شدند؛ و سوت و کف می زدند (مکاء و تصدیه). اما قرآن سخت آنان را نکوهش نمود :

و ما کان صلاتهم عند البیت الا مکاءا و تصدیه . ( سوره انفال/ آيه ۳۵)

 

يعنی در اطراف خانه خدا با سوت زدن و کف زدن عبادت و نيايش می کردند.

این رسوم ناپسند هنوز هم وجود دارد حتی در میان ما مسلمانان و در قرن دو هزار و یک میلادی.

گفته شده سوت زدن ، از عادات قوم لوط بوده است که هنگامی که متوجه می شدند فرد غریبه ای میهمان سرزمین آنان شده با سوت زدن به یک دیگر اطلاع می دادند و همگی برای انجام اعمال منافی عفت به محل اقامت آن میهمان غریبه می رفتند. و همان شبی که فرشتگان وحی به صورت مردانی جوان میهمان حضرت لوط (ع) بودند، همسر لوط نیز به همین روش به مردان قوم خود خبر داد که همسرش میهمان هایی زیبا و جوان دارد.

بعضی فقط تقلید می کنند، بدون هیچ اندیشه ای. سوت زدن، و کف زدن و برهنه ظاهر شدن، جزء فرهنگ جاهلیت و اقوام قدیم بوده است. آن ها عقب مانده بودند، اما ما چطور؟ این همه ادعای مدرنیته شدن و پیشرفت و ... با تقلید از فرهنگ مردمی که افراد باسواد آن ها کمتر از بیست نفر بودند، سازگار است؟ آیا این یک عقب گرد نیست؟ مگر نه این که مکاء و تصدیه از نظر خداوند مذموم است؟ کو اطاعت؟

وقتی پیامبران الهی مردم رو دعوت به پرستش خدا می کردند جوابشان اين بود که ما از دين اجدادمان تقليد می کنيم. و با اين تقليد سعادتشان را ناديده گرفتند.

حرف اصلی من اینه که نمی دونم چرا بعضی ها فکر می کنند نوآوری یعنی بازگشت به عقب.می دونم در روز های میلاد جشن های زیادی برپا می شود. ولی کاش حرمت ها رو رعایت می کردیم. بد نیست یک امروز به جای تقلید اندکی تفکر کنیم.

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید